Producenci
Polecane
Babka szerokolistna Tivo 100g
Babka szerokolistna Tivo 100g

10,00 zł

szt.
Babka Lancetowata Tivo 150g
Babka Lancetowata Tivo 150g

10,00 zł

szt.
Mniszek lekarski Tivo 150g
Mniszek lekarski Tivo 150g

8,94 zł

szt.
Koniczyna 120g Tivo
Koniczyna 120g Tivo

9,10 zł

szt.
Truskawka Tivo 20g
Truskawka Tivo 20g

10,00 zł

szt.
Jeżówka purpurowa Tivo 120g
Jeżówka purpurowa Tivo 120g

8,20 zł

szt.
Melisa Tivo 100g
Melisa Tivo 100g

9,10 zł

szt.
Specjał Królika Tivo 1kg
Specjał Królika Tivo 1kg

41,00 zł

szt.
Sianko Jaśkowe Mega Paka Ziołowe 1kg
Sianko Jaśkowe Mega Paka Ziołowe 1kg

21,00 zł

szt.
Bławatek Tivo 60g
Bławatek Tivo 60g

9,00 zł

szt.
Topinambur 100g Tivo
Topinambur 100g Tivo

8,20 zł

szt.
Różnice między zajęczakami a gryzoniami
Różnice między zajęczakami a gryzoniami

  Króliki, podobnie jak zające i szczekuszki, należą do rzędu zajęczaków. Króliki i zające znajdują się w jednej rodzinie o nazwie zającowate (leporidae) i są najbliżej ze sobą spokrewnione. Szczekuszki to mniej znane zajęczaki należące do rodziny szczekuszkowatych (ochotonidae), zamieszkujące głównie odległe góry i pustynie w Azji. Wszystkie zajęczaki to zwierzęta łowne, które przez lata przystosowywały się do unikania drapieżnych ssaków i ptaków. Przez długi czas zwierzęta te były błędnie przypisywane do rzędu gryzoni razem z myszami, szczurami i innymi stosunkowo małymi stworzeniami pędzącymi głównie roślinożerny tryb życia. Przez lata naukowcy podzielali to nieporozumienie. Karol Linneusz, ojciec taksonomii, umieścił oba rodzaje ssaków w rzędzie gryzoni. Jedną z cech, które zidentyfikował jako łączące te dwie grupy to nieustannie rosnące siekacze. Rozpoznał także kluczową różnicę: zajęczaki mają dwa dodatkowe górne siekacze- małe zęby, które znajdują się za wydatnymi, przednimi siekaczami. Stąd zajęczaki nazwano parzystosiekaczowcami (Duplicidentata), a gryzonie nieparzystosiekaczowcami (Simplicidentata). Z biegiem lat i wzrostem ilości badań prowadzonych przez naukowców, odkryto inne różnice między tymi grupami, na przykład siekacze zajęczaków mają pojedynczą, niepigmentowaną warstwę szkliwa, która otacza zęby, siekacze gryzoni natomiast mają pigmentowaną, podwójną warstwę szkliwa. Zęby gryzoni mogą przybierać charakterystyczny pomarańczowy kolor (oprócz świnki morskiej), wynikający z obecności soli żelaza w szkliwie, natomiast zajęczaki mają biały odcień zębów. Dodatkowo, zające i króliki mają dużo większe uszy uczestniczące w procesie termoregulacji, gryzonie z kolei mają dużo mniejsze uszy. Ponadto, gryzonie poruszają dolną szczęką do przodu i do tyłu, a zajęczaki rozdrabniają pożywienie okrężnymi ruchami szczęki. Co więcej, gryzonie, w przeciwieństwie do zajęczaków, są w stanie trzymać pożywienie w przednich łapach i stosunkowo dobrze nim manewrować. Większość gryzoni to roślinożercy, jednak są także gatunki wszystkożerne. Istnieją gryzonie, które żywią się także pokarmem mięsnym jak np. ryjoszczury, które zjadają owady i bezkręgowce lub bobroszczury, które żywią się rybami, owadami, ślimakami, skorupiakami czy małżami. Zajęczaki to zwierzęta wyłącznie roślinożerne. Większość gryzoni dysponuje sporym zakresem dźwięków wykorzystywanych do alarmowania o zbliżającym się zagrożeniu lub do komunikacji społecznych. Dźwięki te mogą być bardzo zróżnicowane, np. w zależności od tego z jakim drapieżnikiem mają do czynienia (np. czy jest to drapieżnik lądowy czy powietrzny). Zajęczaki wydają niewiele dźwięków i raczej starają zachowywać się bezdźwięcznie. Jedyny głośny dźwięk jaki wydaje królik to krzyk, podobny do krzyku małego dziecka, wydawany w chwili śmierci lub w obliczu śmiertelnego zagrożenia.

 

 

Poniżej znajduje się podsumowanie głównych cech różniących zajęczaki od gryzoni:

 

• Zajęczaki mają dwa dodatkowe górne siekacze, w przeciwieństwie do gryzoni,

• Siekacze zajęczaków mają pojedynczą, niepigmentowaną warstwę szkliwa, siekacze gryzoni natomiast mają pigmentowaną, podwójną warstwę szkliwa,

• Zęby gryzoni mogą przybierać charakterystyczny pomarańczowy kolor, natomiast zajęczaki mają biały odcień zębów,

• Zające i króliki mają duże uszy uczestniczące w procesie termoregulacji, gryzonie mają stosunkowo małe uszy,

• Gryzonie poruszają dolną szczęką do przodu i do tyłu, a zajęczaki rozdrabniają pożywienie okrężnymi ruchami szczęki,

• Gryzonie potrafią trzymać pokarm w przednich łapach,

• Zajęczaki to wyłącznie roślinożercy, natomiast istnieją gatunki gryzoni żywiących się także pokarmem mięsnym,

• Repertuar dźwięków wydawanych przez gryzonie jest szeroki, zajęczaki starają się zachowywać bezdźwięcznie

 

 

 

W 1912 roku James W. Gidley, paleontolog z Instytutu Smithsona, zaproponował przeniesienie zajęczaków do ich osobnego rzędu, w oparciu o cechy zębów i kończyn. Dziś, zajęczaki stanowią odrębny rząd, a naukowcy wciąż prowadzą badania nad tymi fascynującymi zwierzętami.

 

Przejdź do sklepu

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl