Producenci
Polecane
Babka szerokolistna Tivo 100g
Babka szerokolistna Tivo 100g

10,00 zł

szt.
Babka Lancetowata Tivo 150g
Babka Lancetowata Tivo 150g

10,00 zł

szt.
Mniszek lekarski Tivo 150g
Mniszek lekarski Tivo 150g

8,94 zł

szt.
Koniczyna 120g Tivo
Koniczyna 120g Tivo

9,10 zł

szt.
Truskawka Tivo 20g
Truskawka Tivo 20g

10,00 zł

szt.
Jeżówka purpurowa Tivo 120g
Jeżówka purpurowa Tivo 120g

8,20 zł

szt.
Melisa Tivo 100g
Melisa Tivo 100g

9,10 zł

szt.
Specjał Królika Tivo 1kg
Specjał Królika Tivo 1kg

41,00 zł

szt.
Sianko Jaśkowe Mega Paka Ziołowe 1kg
Sianko Jaśkowe Mega Paka Ziołowe 1kg

21,00 zł

szt.
Bławatek Tivo 60g
Bławatek Tivo 60g

9,00 zł

szt.
Topinambur 100g Tivo
Topinambur 100g Tivo

8,20 zł

szt.
Zmysły królików
Zmysły królików

Króliki, zające i szczekuszki są kręgowcami z gromady ssaków i należą do jednego rzędu- zajęczaków. Podobnie jak około 5420 innych gatunków ssaków, zajęczaki mają sierść i karmią swoje młode mlekiem produkowanym przez gruczoły sutkowe. Zajęczaki są stałocieplne, to znaczy wytwarzają ciepło wewnętrzne poprzez wysokie tempo metabolizmu i zwykle utrzymują dość wysoką i stałą temperaturę ciała w znacznym stopniu niezależną od temperatury otoczenia. Tego typu zwierzęta często określane są mianem ciepłokrwistych. Wszystkie ssaki mają podobne zmysły- słuchu, wzroku, smaku, węchu, równowagi i dotyku- chociaż zdolności sensoryczne różnią się w zależności od gatunku. Zajęczaki mają doskonale rozwinięte zmysły węchu i słuchu.

Słuch

Słuch pozwala wychwycić dźwięki pojawiające się wokół, ale także pomaga zwierzętom przy nawigacji otoczenia. Zwierzę potrafi obracać uszami niezależnie jedno od drugiego nasłuchując dźwięków z różnych kierunków. Słuch zajęczaków jest w stanie wychwycić drobny szmer z bardzo daleka. Odbierają one dźwięki o częstotliwości od 360- 42.000 Hz. Wszystkie zające mają sterczące uszy, które pozwalają im w perfekcyjny sposób badać teren. W przypadku królików, występują też rasy z opadającymi uszami, jak barany francuskie. Tego typu uszy są gorzej przystosowane do wychwytywania dźwięków, dlatego takie króliki mają gorszy słuch. Uszy pełnią także funkcję termoregulacji i świetnie oddają ciepło.

Węch

Węch u zajęczaków również jest imponujący. Zwierzęta te stale poruszają nosem nie tylko po to, aby wciągnąć powietrze do płuc, ale także w ten sposób identyfikują zapachy i rozpoznają potencjalne zagrożenie. Króliki posiadają ponad 50 milionów receptorów w nosie, dla porównania człowiek ma ich tylko 6 milionów. To pozwala na zwęszenie drapieżników zanim jeszcze będą w zasięgu wzroku. Oprócz neuronów węchowych zajęczaki, podobnie jak większość ssaków, posiadają narząd Jacobsona, czyli narząd zmysłu wykrywający wiele substancji chemicznych. U ssaków występuje wewnątrz jamy nosowej po obu stronach przegrody nosa. Większość ssaków poprzez lizanie lub węszenie przenosi zawarte w powietrzu molekuły do śliny, która następnie dociera do narządu Jacobsona.  Substancje docierające wpływają na zachowania związane z kojarzeniem oraz na zachowania społeczne. Organ ten także doskonale wychwytuje unoszące się w powietrzu feromony. Króliki w dużym stopniu komunikują się poprzez zapachy. Będąc posiadaczami 100 milionów komórek zapachowych, króliki doskonale rozpoznają innych przedstawicieli gatunku, a także pozostałe zwierzęta. Membrana nosowa u tych zwierząt jest bardzo wrażliwa na zapachy perfum, środków chemicznych czy pył, dlatego częsty kontakt z tego typu czynnikami może powodować problemy z układem oddechowym.

Dotyk

Narządem zmysłu dotyku, oprócz unerwionego ciała, są u nich wąsy (wibrysy), które informują o napotkanej przeszkodzie i są w stanie wyczuć wibracje, a także przekazują do mózgu informacje o wielkości danego przedmiotu czy odległości w jakiej się on znajduje. Wibrysy umiejscowione są w okolicy nosa, policzków i nad oczami i są tak długie jak szerokie jest ciało. Pozwala to zwierzęciu doskonale orientować się w ciemności.

Wzrok

Wzrok u królików i zajęcy jest stworzony do wypatrywania drapieżników niemal ze wszystkich stron. Ich duże, wystające oczy są umiejscowione wysoko po bokach głowy, co pozwala im posiadać pole widzenia równe niemal 360 st.  z martwym punktem ok. 10 st. znajdującym się przed nosem i pod brodą. Ich wzrok potrafi wychwycić zagrożenie zarówno z lądu jak i z powietrza. Postrzeganie kolorów przez te zwierzęta jest dość ograniczone. Dzięki przeprowadzonym badaniom na fotoreceptorach znajdujących się na siatkówce oka można stwierdzić, że zwierzęta te najprawdopodobniej widzą świat w kolorach zielono-niebieskich, a ich wzrok najlepiej funkcjonuje przy delikatnym świetle jak wschód czy zachód słońca. W ciemnościach ich wizja jest dużo gorsza, gdyż nie posiadają w oku błony odblaskowej (tapetum lucidum) jak np. koty czy inne drapieżniki. Błona ta odbija światło i kieruje je do fotoreceptorów, co zwiększa skuteczność widzenia. Zwierzęta te także słabo postrzegają głębię obrazu, więc mogą mieć problemy ze zdolnością do rozpoznawania jak daleko dany obiekt się znajduje. Podobnie jest z ostrością widzenia. Króliki i zające dość słabo rozpoznają szczegóły i kształty. Obraz jaki widzą może być niewyraźny – podobny do obrazu jaki widzi osoba z wadą wzroku, która nie założyła okularów. Oczy tych zwierząt są także wyposażone w trzecią powiekę, która pełni funkcję ochronną a także pomaga utrzymać oko nawilżone. Dzięki niej króliki i zające mrugają tylko 10-12 razy na godzinę. Jest to przystosowanie do nieustannego wypatrywania drapieżników, gdyż w naturze nawet ułamek sekundy, który jest potrzebny do mrugnięcia okiem może być niebezpieczny.

Smak

Króliki rozpoznają także smaki. Jako posiadacze 17 000 kubków smakowych są w stanie rozpoznać smak gorzki, słodki, kwaśny czy słony. Z obserwacji wynika, że najbardziej lubią smak gorzki, jak np. smak mniszka lekarskiego czy cykorii, a także smak słodki jak np. smak owoców.

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl